en

Новини

ХVI Міжнародна наукова конференція "Харківські соціологічні читання"

7 жовтня 2011

 

3 та 4 листопада 2011 р. у Харківському національному університеті відбулася ХVI Міжнародна науково-практична  конференція "Харківські соціологічні читання".

Конференція почалася з пленарного засідання. Ректор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, доктор соціологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, Президент Соціологічної асоціації України  Віль Бакіров  акцентував увагу на проблемах реформування освіти в цілому і соціологічної освіти, наголосив на актуалізації просвітницької функції соціології. Доктор соціологічних наук, професор, завідувачка кафедри соціальних структур і соціальних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка  Ольга  Куценко доповідала про спадщину соціалізму в українській політичній культурі.  Темою доповіді доктора філософських наук, професора, завідувача відділу історії, теорії та методології соціології, заступника директора з наукових питань Інституту соціології НАН України (м. Київ) Євгена Головахи було "Феномен "помаранчевої революції у сучасній масовій свідомості". Свою доповідь "Політичні трансформації у Новій Східній Європі" представив провідний професор кафедри політології та міжнародних відносин Королівського коледжу університету Абердину (Велика Британія), директор Європейського дослідницького центру, член ХVII дослідницького комітету Міжнародної політологічної асоціації "Порівняльна громадська думка" Крістіан Херпфер.

У рамках конференції пройшло три "круглих столи" на актуальні сьогодні, на погляд учасників, теми. Перш за все, це "круглий стіл" - "Соціально-політичні трансформації у пострадянських країнах: 1991-2011" (модератори: ректор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, доктор соціологічних наук, професор Віль Бакіров та професор кафедри політології та міжнародних відносин Королівського коледжу університету Абердину Крістіан Херпфер).

Тема другого "круглого столу" -"Місце і роль соціології у системі сучасної освіти" - викликала жваву дискусію щодо місця і ролі соціології в сучасному соціальному знанні і серед навчальних дисциплін (модераторами виступали: доктор соціологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, Президент Соціологічної асоціації України  Віль Бакіров; кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології Інституту соціальних наук Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Світлана Романенко; доктор соціологічних наук, завідувачка-професор кафедри соціології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна Людмила Сокурянська). 

І нарешті на третьому"круглому столі"обговорювали поліголосність соціокультурного підходу (модератором виступала: доцент кафедри соціології Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна Юлія Сорока).

На другий день конференції відбулися засідання 8 секцій, на кожній з яких учасники (викладачі, аспіранти та студенти) мали змогу обговорити актуальні соціологічні проблеми сучасності.

Всього цього року у концеренції взяли участь 200 соціологів з України, Росії, Білорусії, Грузії, Азербайджану, Естонії, Нідерландів та Великобританії. Зокрема, в конференції взяли участь провідні вчені-соціологи НАН України (Інститут соціології, Інститут економіки та прогнозування, Інститут політичних і етнополітичних досліджень імені І.Ф. Кураса, Інститут демографії і соціальних досліджень імені М.В. Птухи, Інститут народознавства) та Інституту соціології НАН Білорусі, низки університетів, академій та інститутів, серед яких треба відмітити представників Абердинського університету (Великобританія), Московського державного університету імені М.В. Ломоносова та Уральського державного університету імені Б. Єльцина (РФ), Білоруського державного університету (Республіка Білорусь), Талліннського університету (Естонія), університета Утрехта (Нідерланди), а також великої кількості провідних українських університетів, відомих соціологічних дослідницьких організацій.

Своїм баченням того, яким цілям слугують ці читання, поділилася заступник декана соціологічного факультету з наукової роботи доктор соціологічних наук, професор кафедри прикладної соціології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна Лариса Хижняк: "Ця конференція - особливий вид наукової комунікації між соціологами. Цього року у рамках конференції розглянуто питання соціологічної освіти, шляхів та механізмів її оптимізації. Сьогодні проходило засідання правління Соціологічної Асоціації України, на якому прийнято звернення до міністерства, до уряду з пропозицією повернути соціології статус нормативної дисципліни. На жаль, соціологія сьогодні не затребувана у нашому суспільстві, мова йде насамперед про недооцінку соціологічного знання. Між тим кожна державна соціальна програма потребує соціологічної діагностики, має супроводжуватися соціологічним моніторингом. Можливо, самі соціологи недостатньо добре доводять, що соціологічне знання може виконувати не тільки світоглядну функцію, що це знання може бути технологізовано. Можливо також, що люди, які при владі, не вивчали соціологію у вишах і тому курс соціології не вважають важливим для викладанням не соціологам. Може статися, що державні службовці різних рівнів управління, які прийдуть після них, будуть також соціологічно неосвіченими, не матимуть соціологічної уяви, соціологічного мислення, що може мати негативні наслідки в практиці соціального управління».

Чи важливо майбутнім фахівцям бути слухачами та учасниками подібних конференцій?

Студент 4 курсу соціологічного факультету Андрій Акмурзін: "Я вважаю, що студент обов'язково повинен відвідувати соціологічні читання, але бажано, щоб він вже мав якусь базу знань з соціології. Йдеться про визначення деяких напрямків для розвитку себе як молодого вченого, напрямів, над якими ще можна подумати, бо я вважаю важливим не тільки отримати знання з певної науки, але й взагалі, навчитися міркувати, викладати свої думки, вміти аргументовано відстоювати свою точку зору".

Программа конференції доступна за адресою http://www.univer.kharkov.ua/ua/general/univer_today/announce?news_id=1415).

Фоторепортаж з відкриття Конференції можна побачити тут http://www.univer.kharkov.ua/ua/general/univer_today/photos?cat=225&year=2011

Олексій Солдатенко

Прес-центр соціологічного факультету

 

University logo

Харківський Національний Університет
ім. В.Н. Каразина

Майдан Свободи 4, 61022, Харків
Телефон: +38(057)707-55-00
Факс: +38(057)707-12-47
E-mail: postmaster@univer.kharkov.ua